Mesaj gönder

Rusya-Ukrayna çatışması "komşuları" etkiliyor! Orta Asya gücü döviz alışverişini durduracağını duyurdu!

March 10, 2022

hakkında en son şirket haberleri Rusya-Ukrayna çatışması "komşuları" etkiliyor! Orta Asya gücü döviz alışverişini durduracağını duyurdu!

Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafın tırmanmasıyla birlikte son haber, 6 Mart'ta yerel saatle Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan aynı gün Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir telefon görüşmesi yaptığını ve Rusya'nın taraf, Odessa Limanı'nı bombalayacağını doğruladı.
Odessa Limanı, sık dış ticaret ile Ukrayna'nın en büyük limanıdır ve hatta Çinli ihracatçılar bile bazı malların limanda mahsur kaldığını bildirmiştir.


Rusya ve Ukrayna ile mevcut ticaret ciddi şekilde etkilendi.
Rusya-Ukrayna krizinden bu yana, tüm Ukrayna limanları kapatıldı ve demirli gemiler ayrılamıyor.Buna ek olarak, Maersk, MSC, CMA CGM, Hapag-Lloyd ve ONE Rusya ve Ukrayna'daki operasyonlarını art arda askıya aldıktan sonra, Maersk ve CMA Spaceship, Belarus ticaretinin ve demiryolu ve hava taşımacılığının askıya alınması da dahil olmak üzere bir kez daha askıya alma kapsamını genişletti. ulaşımla ilgili işletmeler.
Bu beş nakliye şirketinin toplam kapasitesi, küresel pazarın yaklaşık %60'ını oluşturmaktadır.
Tedarik zinciri lojistik hizmet sağlayıcısı FourKites'a göre, Avrupa genelinde aktarma durakları 17 Şubat'tan bu yana yüzde 43 arttı.Gecikmeler özellikle paketlenmiş tüketim malları ile yiyecek ve içeceklerde belirgindi ve bazı Avrupalı ​​müşteriler bekleme süresinde %55'lik bir artış gördü.
Rusya'ya yapılan kutu sevkiyatları aynı dönemde %17 düştü ve yaygın yaptırımlar ve nakliye şirketlerinin ticari kararlarının etkisi ile daha da sert düşüşler görmesi muhtemel.
Kısa vadede, Rus işletmeleri ve tüketicileri, ciddi kıtlıklarla karşı karşıya kalacak olan yaptırımlardan etkilenen malları yakalamaya çalışıyor.Yaklaşık üç hafta içinde Rusya'dan çekilen şirket sayısının tedarik zincirini etkilemesi bekleniyor.


Piyasa katılımcıları, tedarik zinciri sorunlarının yoğunlaşacağını ve deniz taşımacılığı fiyatlarının keskin bir şekilde artacağını tahmin ediyor.
Büyük ilgi gören Çin-Avrupa yük trenlerine gelince, az sayıda Çin-Avrupa yük treni daha önce Ukrayna'dan geçecek ama hepsi askıya alındı.Rusya'dan geçen trenler hala normal çalışıyor.Şirket ayrıca güzergah boyunca acentelerle iletişimi sürdürmekte ve ilgili duruma çok dikkat etmektedir.
Rusya ve Ukrayna pazarlarının yanı sıra, önemli bir Orta Asya ülkesi olan Kazakistan da derinden etkilenen bir diğer ülke.
Avrasya Ekonomik Birliği'nin bir üyesi olarak, organizasyon çerçevesinde Kazakistan'ın ithalatının %42'si Rusya'dan gelmektedir.Bu nedenle, Rusya'ya yönelik yeni yaptırımların Kazakistan ekonomisi üzerinde etkisi olacak ve Rus rublesinin devalüasyonu Kazakistan'ın finans sektörü üzerinde de baskı oluşturacaktır.
Kazakistan Milli Ekonomi Bakanlığı Birinci Bakan Yardımcısı Timur Zakosilikov, döviz piyasasındaki duruma değinerek, "Artık Rus Rublesi kurunun dalgalanmasıyla tabii ki belirli bir etkisi olacak. Kazak ekonomisi ve tenge döviz kuru etkisi. Ancak Bank Negara gerekli adımları attı.”
Kazakistan Bankası sözcüsü, "Ruble bu pozisyonda kalırsa, tenge takip edebilir. Rusya ile en uzun sınırımız var, ticaret hacmi çok büyük ve ekonomik olarak birbirimize bağlıyız" dedi.
28 Şubat'ta, yerel saatle, Kazakistan Mali Denetleme Kurumu, ulusal para birimi tengenin alım satımının askıya alındığını ve ne bankaların ne de döviz bürolarının kotasyon sağlamadığını duyurdu.Ardından Kazakistan'daki büyük bankalar döviz ticaretini askıya aldı ve başkent Nur-Sultan ve Almatı gibi şehirlerdeki döviz noktaları ABD doları alımını askıya aldı.
28 Şubat sabahı, dolar/tenge oranı 1:496 idi ve tenge geçen Cuma (25 Şubat) kapanışına göre %8.3 değer kaybetti.
Ekonomi uzmanı Shamsutdinov'a göre, herhangi bir ciddi döviz kuru dalgalanması vatandaşların satın alma gücünü güçlü bir şekilde etkileyecek.Çoğu emtia fiyatlarının artacağına inanıyor.
2021'de Kazakistan'ın en büyük üç ticaret ortağı Rusya (ikili ticarette 24,2 milyar ABD doları), Çin (yaklaşık 18,2 milyar ABD doları) ve İtalya (9,6 milyar ABD doları).
Durumun etkisine ek olarak, Kazakistan'ın şu anda yerli üreticilere ve yasal ithalatçılara önemli zararlar verdiğine ve ayrıca ulusal bütçe üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna inanarak gri ithalatı sıkı bir şekilde araştırdığını da belirtmekte fayda var.Bunu göz önünde bulundurarak, ilgili departmanlar Çin sınırındaki gümrük denetimini önemli ölçüde güçlendirdi ve iki aydan kısa bir süre içinde gümrük işlemleri ve malların tarifeleri önemli ölçüde arttı.

Bizimle temasa geçin
İlgili kişi : Ms. Tina Lau
Tel : 86-755-86536316
Faks : 86-755-86536316
Kalan karakter(20/3000)