Ukrayna limanlarının çoğunu kapattı ve Amerika Birleşik Devletleri ve Batı'daki tıkanıklık Kuzey Amerika'daki diğer limanlara aktarıldı!

February 28, 2022

hakkında en son şirket haberleri Ukrayna limanlarının çoğunu kapattı ve Amerika Birleşik Devletleri ve Batı'daki tıkanıklık Kuzey Amerika'daki diğer limanlara aktarıldı!

Son zamanlarda, Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışma tırmanmaya devam etti.Ukrayna limanlarının çoğu kapatıldı, birçok nakliye şirketi rezervasyonları askıya aldı ve nakliye şirketleri tatilde.Kuzey Amerika'daki tıkanıklık artmaya devam ediyor, küresel konteyner filosunun toplam yaklaşık %10'u, yaklaşık 2,53 milyon TEU, liman tıkanıklığına takılıyor.En son sınır ötesi lojistik bilgileri, Hugo Fungus sizi bir göz atmaya götürecek.

 

Ukrayna limanları kapattı, rezervasyonları askıya aldı

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, çoğu Ukrayna limanının kapanmasına yol açtı, en büyük Odessa limanı kapatıldı, Ukrayna hükümeti demiryolu taşımacılığını askıya aldı ve Ukrayna ordusu limanlarında ticari nakliyenin askıya alınmasını emretti.CCTV haberine göre, 24'üncü yerel saatle Rusya Deniz Kanalı Taşımacılığı Ajansı, Rusya Savunma Bakanlığı'nın uyarısına göre 23'ü yerel saatle 04:00'ten itibaren Azak Denizi nakliyesinin ileri bir tarihe kadar askıya alındığını bildirdi. dikkat, ancak Rusya'nın Karadeniz'deki limanları hala açık.yelken açmak için açık kalır.Birçok nakliye şirketi rezervasyonları askıya aldı ve nakliye şirketleri tatilde.

Ukraynalı yetkililer ülkenin en büyük limanı olan Odessa limanını kapattı ve Alman liman işletmecisi HHLA, Odessa'daki konteyner terminalini kapattığını ve çalışanlarını tatil için evlerine gönderdiğini söyledi.DB Schenker, Ukrayna'daki lojistik operasyonlarını askıya aldığını ve çalışanlarından evde kalmalarını istediğini söyledi.

24 Şubat'ta Maersk, MSC, CMA CGM, Hapag-Lloyd, Estar ve diğer nakliye şirketleri bundan sonra Ukrayna limanlarına uğramayacaklarını ve bir sonraki duyuruya kadar Ukrayna içinde ve dışında yeni rezervasyon alanlarını kabul etmeyeceklerini açıkladılar.

 

Dünyanın konteyner gemilerinin %10'u mahsur kaldı ve Amerika Birleşik Devletleri'nin batısındaki tıkanıklık Kuzey Amerika'daki diğer limanlara aktarılıyor!

Bahar Şenliği'nden sonra, Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısındaki limanlarda bekleyen gemi sayısı azaldı.Yang Ming Shipping, mevcut bekleme süresinin son aylardaki en uzun süreden yaklaşık 20 güne düştüğüne dikkat çekti.

Bir lojistik devi olan Kuehne + Nagel'in istatistiklerine göre, şu anda dünya çapında limanlarda bekleyen 565'ten fazla ana gemi var;Asya Linerlytica platformu, dünyadaki konteyner gemilerinin yaklaşık %10'unun mahsur kaldığını ve Amerika Birleşik Devletleri ve Batı'daki tıkanıklığın Kuzey Amerika'daki diğer limanlara aktarıldığını tahmin ediyor, Sea-Intelligence Mart ve Nisan aylarında tıkanıklığın yoğunlaşacağı tahmin ediliyor.

Linerlytica, bu hafta Asya'nın çoğunda tıkanıklık hafiflerken, Kuzey Amerika'nın, küresel konteyner filosunun toplam yaklaşık %10'unun veya 2,53 milyon TEU'nun liman tıkanıklığı nedeniyle mücadele etmesiyle tırmanmaya devam ettiğini belirtti.

Danimarkalı bir tedarik zinciri araştırma firması olan Sea-Intelligence, bu yıl Mart ve Nisan aylarında Asya'dan Kuzey Amerika'ya mal teslim etmesi planlanan gemi sayısında bir artış öngörüyor ve bu da liman tıkanıklığını artıracak.

 

Yaklaşık 8.000 tır Çin-Vietnam sınırında mahsur kaldı ve Dostluk Pasosu limanı gümrükten çekme uyarısı verdi!

Vietnam basınında çıkan haberlere göre, Çin sınırındaki üç eyaletteki Lao Cai, Lang Son ve Quang Ninh eyaletlerinin sınır limanlarında mahsur kalan tır sayısı 7 bin 947'ye ulaştı.

Bunlar arasında Lang Son Eyaleti en ciddi sıkışıklığa sahiptir.İldeki üç limanda 4.469 tır bulunuyor.Bunların arasında, geçici olarak açılan Coc Nam limanında 1.619 tır, Youyiguan limanında 1.467 tır ve Coc Nam limanında 1.467 tır bulunuyor.Deng tren istasyonunda 1383 kamyon var.Quang Ninh Port ICD'de 1.329 kamyon, Lao Cai Eyaleti Lao Cai Tren İstasyonu'nda 1.120 kamyon ve Lao Cai Limanı'nda 1.029 kamyon bulunuyor.Ayrıca, sarı alarmdaki limanlar, 901 kamyonla Lang Son Eyaletindeki Sin Thanh Limanı ve yaklaşık 500 kamyonla Quang Ninh Eyaletindeki Mang Cai Limanı.

Gerçek şu ki, kuzey sınır kapılarına giden araç sayısı artarken, Çin'in gümrükten çektiği ve aldığı malların sayısı sınırlı.Geçen hafta sonu, Yunnan Eyaleti, Hekou İlçesinde doğrulanmış yeni bir vakanın keşfedilmesi nedeniyle, Çin, 17 Şubat'tan bu yana Hekou-Laojie (Jincheng) uluslararası limanından Çin'e ihraç edilen mallar için gümrükleme prosedürlerini askıya aldı.

 

Uyarı: 82000TEU boş alan gereklidir!

Tanınmış bir nakliye danışmanlığı şirketi olan Sea-Intellingence, en son haftalık raporunda gelecekte ABD limanlarının çok sayıda boş konteynerin hızlı bir şekilde sevk edilmesinin zor olacağı sorunuyla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.Sevkiyat programlarındaki gecikmeler, liman tıkanıklığı ve sıkı konteyner tedarik zincirlerinin gelecekte iyileşmesi ve nihayetinde tedarik zincirlerini normalleştirmesi beklenirken, bu değişim ABD ithalat tarafını çok sayıda mahsur kalan boş konteynerle karşı karşıya bırakacaktır.

Tedarik zinciri darboğazının Şubat 2022'nin ortasından itibaren kademeli olarak iyileşmesi ve Aralık 2022'nin sonunda normale dönmesi bekleniyor, bu da 2022'nin sonunda nakliye süresinin mevcut 112 günden itibaren geri döneceği anlamına geliyor. önceki 45 gün.

Transpasifik deniz ticaretinde, giden rotadaki (Asya'dan ABD'ye) yıllık konteyner hacmi yaklaşık 19 milyon TEU'dur.Bu nedenle Sea-Intellingence, tedarik zinciri döngüsü kısaldıktan sonra, mevcut kapasite altında yaklaşık 3,5 milyon TEU konteynerin Asya'ya geri taşınmasının zor olacağını ve bunun da ABD konteyner sahasının bu mahsur kalan boş konteynerler tarafından mahsur kalmasına neden olabileceğini tahmin ediyor.Kutu "su basmış".Bu nedenle, çok sayıda boş konteynerin alıkonmasını önlemek istiyorsa, taşıyıcının 10 aylık süre içinde Trans-Pasifik giden rotasında 82.000 TEU boş konteyner alanı ayırması gerekiyor. kaplar.